Local Time : 16:51 CET
Search

Filters

Close
By ETC level
Level I (+21) Level II (+55) Level III (+23)
Type of session
CTiR (0) EM (1) (8) HL (1) IP (0) JS (0) MC (0) MS (0) NH (0) PC (1) PS (0) RC (0) RS (6) RTF (0) SA (0) SF (1) SS (0) VoE (0)
21 sessions found (70 presentations, 0 posters)
In your schedule
Wednesday, March 1, 08:30 - 10:00 Room: O
Topics: Professional Issues, Paediatric Moderator: K. Rosendahl (Bergen/NO)
In your schedule
BS 1 Neuroradiology (3 presentations)
Wednesday, March 1, 08:30 - 10:00 Room: F1
Topics: Radiographers, General Radiology, Neuro Moderator: E. T. Tali (Ankara/TR)
In your schedule
BS 2 Lungs (3 presentations)
Wednesday, March 1, 10:30 - 12:00 Room: F1
Topics: Radiographers, General Radiology, Chest Moderator: T. Franquet (Barcelona/ES)
In your schedule
E³ 25A Useful signs in chest radiology (2 presentations)
Wednesday, March 1, 12:30 - 13:30 Room: C
Topics: General Radiology, Chest Moderator: N. Howarth (Chêne-Bougeries/CH)
In your schedule
Wednesday, March 1, 16:00 - 17:30 Room: G
Topics: Computer Applications, Management/Leadership Moderator: W. H. Sommer (Munich/DE)
In your schedule
BS 6 Oncologic therapies (4 presentations)
Thursday, March 2, 10:30 - 12:00 Room: F1
Topics: Radiographers, General Radiology, Interventional Radiology Moderator: O. Akhan (Ankara/TR)
In your schedule
Thursday, March 2, 12:30 - 13:30 Room: C
Topics: General Radiology, Chest Moderator: N. Howarth (Chêne-Bougeries/CH)
In your schedule
Thursday, March 2, 12:30 - 13:30 Room: D
Topics: Education, Musculoskeletal Moderator: V. N. Cassar-Pullicino (Oswestry/UK)
In your schedule
ESR/ESOR 1 Radiologic anatomy: abdomen (3 presentations)
Thursday, March 2, 16:00 - 17:30 Room: F1
Topics: General Radiology, Abdominal Viscera Moderator: S. Gourtsoyianni (London/UK)
In your schedule
ESR/ESOR 2 Radiologic anatomy: lower extremities (3 presentations)
Friday, March 3, 08:30 - 10:00 Room: F1
Topics: General Radiology, Musculoskeletal Moderator: U. Aydingoz (Ankara/TR)
In your schedule
ESOR ESOR Ten-Year Anniversary Session (5 presentations)
Friday, March 3, 12:15 - 13:00 Room: A
Topic: Education Moderator: P. M. Parizel (Antwerp/BE)
In your schedule
Friday, March 3, 12:30 - 13:30 Room: C
Topics: General Radiology, Chest Moderator: N. Howarth (Chêne-Bougeries/CH)
In your schedule
E³ 24C Bone tumours (1 presentation)
Friday, March 3, 12:30 - 13:30 Room: D
Topics: Education, Musculoskeletal Moderator: V. N. Cassar-Pullicino (Oswestry/UK)
In your schedule
ESR/ESOR 3 Radiologic anatomy: neuro (3 presentations)
Friday, March 3, 16:00 - 17:30 Room: F1
Topics: General Radiology, Neuro Moderator: M. A. Lucic (Sremska Kamenica/RS)
In your schedule
Saturday, March 4, 10:30 - 12:00 Room: B
Topics: Evidence-Based Imaging, Management/Leadership Moderators: J. A. Brink (Boston/US), R. L. Ehman (Rochester/US), P. M. Parizel (Antwerp/BE)
In your schedule
Saturday, March 4, 12:30 - 13:30 Room: D
Topics: Education, Musculoskeletal Moderator: V. N. Cassar-Pullicino (Oswestry/UK)
In your schedule
E³ 24E Infective/inflammatory disorders (1 presentation)
Sunday, March 5, 12:30 - 13:30 Room: D
Topics: Education, Musculoskeletal Moderator: V. N. Cassar-Pullicino (Oswestry/UK)
In your schedule
Sunday, March 5, 13:00 - 14:00 Room: E1
Topics: Radiographers, General Radiology, Education Moderators: K. Friedrich (Vienna/AT), S. Robinson (Vienna/AT)
In your schedule
CB Case-Based Diagnosis Training (1 presentation)
Sunday, March 5, 14:00 - 14:30 Room: E1
Topics: Radiographers, Musculoskeletal
In your schedule
E³ 1923 Neuro (4 presentations)
Sunday, March 5, 14:00 - 15:30 Room: F1
Topics: Education, Neuro Moderator: C. Manelfe (Toulouse/FR)
In your schedule
CB II Case-Based Diagnosis Training - Part II (5 presentations)
Sunday, March 5, 14:30 - 15:30 Room: E1
Topics: Radiographers, General Radiology, Education Moderators: K. Friedrich (Vienna/AT), S. Robinson (Vienna/AT)