Local Time : 01:02 CET
Search
×

Filters

Close
By ETC level
Level I (5) Level II (16) Level III (6)
Type of session
CTiR (0) EM (1) (11) HL (0) IP (5) JS (1) MC (1) MS (1) NH (0) PC (0) PS (0) RC (7) RS (1) RTF (1) SA (0) SF (2) SS (16) VoE (4)
52 sessions found (271 presentations, 31 posters) - Page 1/2
In your schedule
BS 1 Neuroradiology (3 presentations)
Wednesday, March 1, 08:30 - 10:00 Room: F1
Topics: Radiographers, General Radiology, Neuro Moderator: E. T. Tali (Ankara/TR)
In your schedule
RC 110 The elbow: a comprehensive approach (5 presentations)
Wednesday, March 1, 08:30 - 10:00 Room: D
Topics: Neuro, Musculoskeletal Moderator: A. Alcalá-Galiano (Madrid/ES)
In your schedule
RC 111 Management of acute stroke (3 presentations)
Wednesday, March 1, 08:30 - 10:00 Room: E2
Topics: Interventional Radiology, Neuro Moderator: P. Vilela (Almada/PT)
In your schedule
SS 211a Stroke: aetiology, diagnosis and prognosis (9 presentations)
Wednesday, March 1, 10:30 - 12:00 Room: E2
Topics: Emergency Imaging, Neuro Moderators: A. Y. Oner (Ankara/TR), M. Taina (Kuopio/FI)
In your schedule
SS 211b White matter diseases (9 presentations)
Wednesday, March 1, 10:30 - 12:00 Room: M 5
Topics: Imaging Methods, Neuro Moderators: E. Avdagic (Sarajevo/BA), C. Lukas (Bochum/DE)
In your schedule
VoE 64 Neuro (9 posters)
Wednesday, March 1, 12:00 - 13:00 Room: Voice of EPOS Stage 3
Topic: Neuro Moderator: P. E. Sijens (Groningen/NL)
In your schedule
SS 311a Stroke: CT and MRI (10 presentations)
Wednesday, March 1, 14:00 - 15:30 Room: E2
Topics: Emergency Imaging, Neuro Moderators: S. Jefic (Banja Luka/BA), U. Lamot (Ljubljana/SI)
In your schedule
SS 311b Functional MRI (8 presentations)
Wednesday, March 1, 14:00 - 15:30 Room: M 5
Topics: Research, Neuro Moderators: T. Auer (Egham/UK), C. Calli (Izmir/TR)
In your schedule
Wednesday, March 1, 16:00 - 17:30 Room: E2
Topics: Research, Education, Neuro Moderator: T. A. Yousry (London/UK)
In your schedule
Thursday, March 2, 08:30 - 10:00 Room: X
Topics: Nuclear Medicine, Computer Applications, Neuro Moderator: M. van Gils (Tampere/FI)
In your schedule
SF 5a Stroke, beyond the usual suspects (5 presentations)
Thursday, March 2, 08:30 - 10:00 Room: E2
Topic: Neuro Moderator: O. Jansen (Kiel/DE)
In your schedule
VoE 38 Neuro (9 posters)
Thursday, March 2, 09:00 - 10:00 Room: Voice of EPOS Stage 2
Topic: Neuro Moderator: G. Kapsas (Alexandroupolis/GR)
In your schedule
SS 611 Stroke: endovascular treatment (11 presentations)
Thursday, March 2, 10:30 - 12:00 Room: E2
Topics: Interventional Radiology, Neuro Moderators: K. Løvblad (Geneva/CH), S. Rohde (Dortmund/DE)
In your schedule
Thursday, March 2, 12:30 - 13:30 Room: F1
Topics: Neuro, Education Moderator: V. Runge (Berne/CH)
In your schedule
Thursday, March 2, 12:30 - 13:30 Room: M 2
Topics: Neuro, Education Moderator: K. Strasdas (New York/US)
In your schedule
MC 728 Hybrid imaging of the brain (4 presentations)
Thursday, March 2, 14:00 - 15:30 Room: M 5
Topics: Nuclear Medicine, Neuro, Hybrid imaging Moderators: A. Drzezga (Cologne/DE), K. Riklund (Umea/SE)
In your schedule
Thursday, March 2, 14:00 - 15:30 Room: E2
Topics: Oncologic Imaging, Neuro Moderators: M. A. Lucic (Sremska Kamenica/RS), S. Thust (London/UK)
In your schedule
E³ 819 Spinal trauma (4 presentations)
Thursday, March 2, 16:00 - 17:30 Room: M 4
Topics: Musculoskeletal, Neuro Moderator: L. Manfrè (Catania/IT)
In your schedule
RC 811 Toxic brain disorders (3 presentations)
Thursday, March 2, 16:00 - 17:30 Room: E2
Topics: Imaging Methods, Neuro Moderator: P. Due-Tønnessen (Oslo/NO)
In your schedule
E³ 919 Degenerative cervical spine (4 presentations)
Friday, March 3, 08:30 - 10:00 Room: M 4
Topics: Neuro, Musculoskeletal Moderator: V. N. Cassar-Pullicino (Oswestry/UK)
In your schedule
RC 911 Cerebrovascular disease (3 presentations)
Friday, March 3, 08:30 - 10:00 Room: E2
Topics: Vascular, Neuro Moderator: A. Krainik (Grenoble/FR)
In your schedule
RC 912 Understanding paediatric neuroradiology (3 presentations)
Friday, March 3, 08:30 - 10:00 Room: O
Topics: Neuro, Paediatric Moderator: A. Rossi (Genoa/IT)
In your schedule
E³ 1019 Spinal cord abnormalities (4 presentations)
Friday, March 3, 10:30 - 12:00 Room: M 4
Topics: Imaging Methods, Neuro Moderator: S. Gaudino (Rome/IT)
In your schedule
SS 1011a Brain tumours: imaging techniques (10 presentations)
Friday, March 3, 10:30 - 12:00 Room: E2
Topics: Oncologic Imaging, Neuro Moderators: M. Herman (Olomouc/CZ), C. M. Perez Fernandez (Berlin/DE)
In your schedule
SS 1011b Vascular disorders (11 presentations)
Friday, March 3, 10:30 - 12:00 Room: M 5
Topics: Vascular, Neuro Moderators: P. Due-Tønnessen (Oslo/NO), I. Q. Grunwald (Southend-on-Sea/UK)
In your schedule
Friday, March 3, 12:30 - 13:30 Room: E1
Topics: Neuro, Education Moderator: J. E. Wildberger (Maastricht/NL)
In your schedule
Friday, March 3, 12:30 - 13:30 Room: G
Topics: Neuro, Education Moderator: M. M. Thurnher (Vienna/AT)
In your schedule
Friday, March 3, 12:30 - 13:30 Room: M 1
Topics: Neuro, Education Moderator: I. E. Tyurin (Moscow/RU)
In your schedule
ESR/ESOR 3 Radiologic anatomy: neuro (3 presentations)
Friday, March 3, 16:00 - 17:30 Room: F1
Topics: General Radiology, Neuro Moderator: M. A. Lucic (Sremska Kamenica/RS)
In your schedule
RC 1211 Reporting the degenerative lumbar spine (3 presentations)
Friday, March 3, 16:00 - 17:30 Room: E2
Topics: Musculoskeletal, Neuro Moderator: E. T. Tali (Ankara/TR)
1 2
This website uses cookies. Learn more